АСОЦІАЦІЯ КОРИСТУВАЧІВ
МИСЛИВСЬКИХ ТА РИБАЛЬСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ

Громадська спілка

"Полювання... зближує нас з природою, привчає нас до терпіння, а іноді і до холоднокровності перед небезпекою."

Іван Сергійович Тургенєв

"Дай людині рибу, і ти нагодуєш її тільки раз. Навчи її ловити рибу, і вона буде годувати себе рибою все життя."

Китайський вислів

width="160"
width="160"
width="160"

width="160"

Ми в соцмережах

Тема тижня

Кабан в мисливському господарстві

Кабан недарма є об'єктом для розведення в мисливських угіддях, адже він володіє такими біологічними особливостями, як багатоплідність, скоростиглість, порівняльна стійкість до захворювань і здатність харчуватися різноманітним кормами. Як об'єкт для спортивного полювання кабан приваблює багатьох мисливців, для яких ікла сікача - бажаний трофей.

Досить часто мисливські господарства стикаються з необхідністю втримати стадо кабанів на своїй території, не допустивши їх міграції за межі господарства. Для цього, в першу чергу, користуються схильністю цих тварин годуватися в посівах культурних рослин, а не в природних умовах. Недолік природних кормів спонукає мисливські господарства виконувати біотехнічні роботи по збільшенню кормової ємності угідь, що в свою чергу є ключем до втримання кабанів на обмеженій території.

Кормові поля для кабана.

Розташовувати такі поля бажано на відстані не більше 1-2км від місць днювань і не менш 1-2км від населених пунктів і автомобільних трас. Кращими місцями для кормових полів будуть закрайки лісу або язики поля, яке входить в ліс; при розміщенні їх на лісових галявинах зростає фактор неспокою. Поле має прилягати до лісу, але не бути оточеним ним з усіх боків. Кабан любить заходити до поля з боку води. Для зручності до кожного поля повинен бути підхід і під'їзд, необхідно враховувати близькість водойм, а по периметру поля залишати зорану, але не засіяну смугу, що дозволить вести спостереження за звіром, бачачи його сліди.

Кращими культурами для посіву кормових полів для кабана є овес в поєднанні з горохом, картопля і топінамбур, причому при дозріванні бульб картоплі і топінамбура частина з них викопують, і зберігають в овочесховищах для зимової підгодівлі, а що залишилися в землі бульби кабани охоче відривають з землі аж до настання заморозків.

Як відомо, улюбленими ласощами кабанів є жолуді, тому висаджування червоного дуба, що характеризується високою стійкістю плодоношення, можна збільшити природну кормоємкість угідь для кабана. Також дикі свині люблять поїдати ягоди селітрянки, тому такі кущі радять висаджувати на солонцюватих ділянках.

Підкормові майданчики.

З настанням морозів тваринам стає все важче здобувати грунтові корми, а з випаданням снігу важко видобувати надземних кормів і пересуватися тваринам все складніше. У зв'язку з чим в мисливських угіддях організовують зимову підгодівлю - це запорука підтримки високої чисельності кабанів в угіддях.

Традиційно підгодівлю починають із закінченням збирання врожаїв з полів і промерзанням зими. Незалежно від умов зимівлі корм викладають регулярно, якщо зима тепла і малосніжна - зменшують його кількість, в такому випадку підгодівля дозволяє утримати тварин від міграції.

Організовується Підкормові майданчик на місцях підкормочних полів, де кабани годувалися в теплу пору року; на лісових галявинах і узліссях, з урахуванням зручності підвезення кормів, місць проживання кабанів, а також з укриттям від вітрів. Якщо зима багатосніжна, доцільно проробляти стежки для звірів, щоб їм було легше підходити до Підкормові майданчикам.

Для того щоб визначити розмір підкормових майданчики, можна керуватися приблизними розрахунком: для 10-20 кабанів її ділянка повинна бути розміром як мінімум 10х10м, і в 5-6 місцях на ньому викладають корм, що дозволяє поживитися ласощами звірам різних вікових груп. Встановлення своєрідною клітини дозволяє залізти в неї лише поросятам, таким чином, дорослі їх не травмують, і вони залишаються ситими. Кормове місце обладнують навісом, тоді корм не промокає.

Як кормів перевагу віддають картоплі, цукрових буряках і жолуді, їх доцільно закривати соломою - вівсяної або вівсяно-горохової, тоді кабани будуть частково поїдати і її. Також підгодовують кабанів качанів кукурудзи, зерном, їх насипають в корита. При використанні продуктів тваринного походження слід пам'ятати, що вони є притулком для розмноження паразитів, а також залучають хижаків. Загальні вимоги до кормів - щоб вони були калорійними, що не промерзає, звичними для тварин.

Кількість корму не повинна бути надмірною. У теплу пору року на підкормові майданчики викладають лише трохи корму, щоб звір пам'ятав місце, куди йому слід приходити для прожитку взимку, - з розрахунку 0,3-0,5 кг корму на добу на одну тварину. При настанні холодів, а також в період потепління після зими, на одну голову висипають до 0,7-1кг корми. У холодну пору року переходять на теплому корм (кукурудза, ячмінь, пшениця), з розрахунку 1,2-1,5кг корми на голову, з випаданням снігу модно збільшувати добову порцію до 2,5 кг.

 

Як поліпшити середовище проживання для кабанів.

Крім підгодівлі біотехнія по кабану також передбачає забезпечення необхідних умов для проживання. В першу чергу, для цього звіра важливий доступ до води протягом усього року, особливо це стосується безсніжних, але дуже морозних зим. Для цього в сухих лісах організовують хоча б невеликі водойми, ламають лід в навколишніх болотах і дрібних водоймах взимку, а біля кормових полів і підкормових майданчиків створюють «купальні» - виривають яму 1х2 метра з глибиною 0,5 м, в неї заливають бочку відпрацьованого моторного масла .

Крім того, в зимову пору року доцільно створювати штучні притулку, розташовані біля природних місць укриття - з ялинових гілок або очерету роблять низькі навіси, під якими володіють рясну підстилку з соломи. Наявність таких укриттів особливо важливо в зв'язку з тим, що старі свині іноді дають потомство в кінці лютого, а молодняк потребує такого захисту від негоди. Важливо пам'ятати і про захист від хижаків і шкідливих для мисливського господарства тварин.

Захворювання диких кабанів і паразити.

Спостереження дозволили зробити висновок, що дикі кабани страждають від тих же інфекцій, що і домашні свині, причому є підстави вважати, що саме дикі свині заражаються від домашніх, а не навпаки. Тому важливо вжити відповідних заходів для того, щоб убезпечити місця проживання диких тварин від зараження збудниками хвороб, що вражають домашніх побратимів.

У зв'язку з поширенням Африканської чуми свиней по території України в останні роки, це вірусне захворювання можна поставити на перше місце серед захворювань диких кабанів.

Відомо, що кабани можуть хворіти ящуром, при цьому захворюванні на шкірі біля копит тваринного утворюється висип у вигляді пухирців. Це призводить до того, що тваринам ставати важко пересуватися, вони починають кульгати, можуть спадати копитця. Найбільш схильні до ящуру молоді особини, які переносять його важко і масово гинуть.

Рожа свиней має кілька форм. Найлегша - лихоманка, при якій на тілі (в основному по сторонам грудей і на зовнішній стороні стегон) утворюються темночервоні або фіолетові плями. Септична форма болюча, може супроводжуватися блювотою, на відміну від легкої форми, при якій загибель тварини настає не завжди, в цьому випадку одужують тварини рідко, іноді захворювання переходить в хронічну форму. Хронічна пика більше вражає поросят у віці до 1 року, вони починаються не доїдати, потім починають кашляти, вважають за краще лежати, спираючись на груди і лікті. Іноді ця форма захворювання ускладнюється набряком кінцівок або паралічем заду, і поступово вона призводить в смерті тварини.

Пастереллез - інфекційна хвороба, найчастіше вражаюча легені. Септична форма цього захворювання може супроводжуватися кашлем, задишкою, відсутністю апетиту, гнійними виділеннями з носа і очей. Дика тварина, яка хворіє на цю інфекцію, гине за 1-5 днів.

Дикий кабан є одним з основних і найбільш стійких резерваторів трихінельозу в природі. Це небезпечне гельмінтозних захворювання, при якому дрібні круглі черв'яки паразитують в кишечнику, а личинки - в м'язах кабана. Личинка розносяться по всьому організму тварини. У хворих тварин спостерігається зед, м'язове тремтіння, пронос, хитка хода. Кабан, заражений трихінельозом, залишається його носієм все життя, а при сильному зараженні гине.

Всі інфекційні захворювання об'єднує схожий спосіб зараження - від прямого контакту із зараженою твариною, або через посередників: воду і пасовища, грунт, живих переносників - комах, птахів, інших тварин і людини. Тому визначимо загальні правила профілактики захворювань диких кабанів: термічна обробка тваринної сировини, якщо його додають в підживлення кабанам; виключення контактів диких тварин з домашніми; спостереження і візуальний огляд на підкормочних майданчиках, і їх регулярне очищення від залишків корму і гною; боротьба з гризунами. Це ж лише загальні правила, співробітникам мисливського господарства не варто вести боротьбу з одиничними або епізоотичної випадками захворювань, для цього потрібно залучати фахівців - ветеринарних лікарів, у співпраці з якими складаються плани по профілактичним і оздоровчих заходів.

Селекційний відстріл.

Важливу роль для регулювання чисельності, формування високопродуктивної популяції і профілактики поширення інфекційних захворювань має селекційний відстріл. Але дуже часто його проводять неправильно, керуючись принципом «головне оптимальна чисельність», абсолютно не піклуючись про те, що при бездумному відстрілі можна нашкодити популяції.

Важливо розуміти, що в популяції потрібно підтримувати деяке співвідношення всіх вікових і статевих груп, і тільки після правильної оцінки всіх цих груп допустимо вилучення найменш перспективних особин. Однак досить часто буває, що під час селекційного відстрілу знищуються ты особи, які після декількох років могли б стати чудовими заплідниками. Це згубно впливає на чисельність, а також якість популяції.
Під селекційний відстріл повинні потрапляти особи, які мають фізичні вади. Щоб уникнути ослаблення і зменшення чисельності виду і проводять селекційний відстріл.

Так, якщо фізично неповноцінна самка дає життя неповноцінному потомству, воно в подальшому формує деградуючу популяцію. В такому випадку відстрілюють самку і весь її виводок. У той же час сильні самки є основою якісної популяції, і при їх відстрілі осиротілі цьоголітки завдають найбільшої шкоди сільськогосподарським посівам, і якщо в перший рік життя вони не забезпечені умовами для повноцінного розвитку, включаючи і материнське молоко, надалі вони не зможуть надолужити згаяне і развинутися в фізично міцних тварин.
Основні принципи відстрілу - вилучаються особи всіх вікових груп, але в різному співвідношенні:

• 90% від обсягу відстрілу займають цьоголітки і підсвинки (65% і 25% відповідно);
• 10% - самки і сікачі, які досягли зрілого віку, ялові самки, які не мали виводків протягом 2-х останніх років;
• підсвинки, що важать менше 40 кг;
• перволітки з масою менше 20 кг;
• перволітки і підсвинки з плямистим, світлим або чорним забарвленням;
• особи із забарвленням жовтого або світлого відтінку;
• категорично заборонений відстріл здорових провідних самок.

 

Пожалуйста, введите ваш E-mail: