АСОЦІАЦІЯ КОРИСТУВАЧІВ
МИСЛИВСЬКИХ ТА РИБАЛЬСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ

Громадська спілка

"Полювання... зближує нас з природою, привчає нас до терпіння, а іноді і до холоднокровності перед небезпекою."

Іван Сергійович Тургенєв

"Дай людині рибу, і ти нагодуєш її тільки раз. Навчи її ловити рибу, і вона буде годувати себе рибою все життя."

Китайський вислів

width="160"
width="160"
width="160"

width="160"

Ми в соцмережах

Статистичні колізії

Ні для кого не секрет, що нормативно розпорядчі документи та і взагалі законодавство України мають численні протиріччя та невідповідності. Цього разу зупинимося над офіційним виданням Державної служби статистики України – статистичним бюлетенем «Ведення мисливського господарства».

Статистичний бюлетень розробляється на підставі поданої інформації юридичними особами, яким надані у користування мисливські угіддя по формі державного статистичного спостереження № 2-тп (мисливство), відповідно до Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо ведення мисливського господарства.

Близько 80% території нашої країни – 46,5 млн. га із 60,3 млн. га загальної площі – є мисливськими угіддями. До угідь мисливських господарств входять землі лісового фонду, сільськогосподарського призначення і водно-болотні угіддя. За даними статистичного бюлетеня «Ведення мисливського господарства у 2014 році» площа мисливських угідь, наданих у користування, на кінець року становила 37,5 млн. га, тобто лише 62,2 % території нашої країни.

Фактично у бюлетені не відображено інформацію загалом по 9 млн. га мисливських угідь, в тому числі близько 50% з яких мала б складати інформація по тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції, а друга частина – це державний мисливський резерв. Що стосується мисливських угідь державного мисливського резерву, то вони взагалі ніколи не відображаються у статистичному бюлетені.

Якщо детально розглянути наведену у статистичному бюлетені «Ведення мисливського господарства у 2014 році» інформацію, то можна сказати, що підходи до її зведення та відображення необхідно міняти. Справа в тому, що згідно даних вищезазначеного документу у Києві знаходиться 18 користувачів мисливських господарств з площею мисливських угідь – 961,0 тис. га. І це притому, що площа м. Києва в 11 разів менша та складає лише 84,3 тис. га. Це означає, що мисливські господарства зареєстровані у столиці, а фактично розташовані по всій території Україні, переважно у Київській області.

У бюлетені відображено також і інформацію по чисельності та добуванню мисливських тварин за регіонами, яка відображена і по місту Києву. Вдумайтесь у те, що на території столиці було добуто: копитних тварин – 553 голів, хутрових звірів – 3,6 тис. голів, пернатої дичини – 4,2 тис. голів. Це все притому, що стаття 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» забороняє полювання у межах населених пунктів.

Всі ці колізії тільки із-за одного – в бюлетені узагальнюється та відображується інформація по юридичному місцю реєстрації користувача мисливських угідь, а не фактичному його розташуванню.

Згідно з даними Держстату, такий порядок здійснення збору інформації обумовлений особливостями обліку вартісних показників, які юридичні особи вносять у розділ II форми тп-2 (мисливство).

Разом з тим слід зазначити, що Держстат здійснив заходи, направлені на відображення даних за адресою здійснення економічної діяльності мисливських господарств. Так, у відповідності до змін, затверджених наказом Держстату від 19.08.2014 №243, до форми тп-2 був доданий розділ V «Розподіл мисливських угідь, наданих у користування за регіонами, у яких вони розташовані».

Також слід зазначити, що за останні роки більшість юридичних осіб, які отримали у користування мисливські угіддя, перереєструвались за місцем фактичного розташування мисливських угідь. В результаті цього, як свідчать результати статистичного спостереження за 2014 рік, у 16 регіонах України повністю співпадають дані щодо площі мисливських угідь за місцем реєстрації та фактичного розташування; у 8 регіонах розбіжність між показниками не більше 3%. Водночас, викликає занепокоєння ситуація з Києвом та областю, оскільки виходить, що площа мисливських угідь, розташованих у Київській області, вдвічі менша, ніж площа угідь, нібито розташованих у Києві.

У результаті відображення у бюлетені інформації, узагальненої по місцю реєстрації юридичних осіб, неможливо провести порівняльний аналіз даних по площі мисливських угідь за категоріями земель, по кількості добутих тварин та динаміки їх штучного розведення у розрізі регіонів (фактичному місцю розташування мисливських господарств).

На думку Громадської спілки «Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств» доцільним є відображення у статистичному бюлетені «Ведення мисливського господарства» повної інформації щодо кількості мисливських тварин, які мешкають та добуваються на території України з урахуванням територій, віднесених до державного мисливського резерву та інших територій, на яких перебувають мисливські тварини у стані природної волі.

 

Пожалуйста, введите ваш E-mail: