АСОЦІАЦІЯ КОРИСТУВАЧІВ
МИСЛИВСЬКИХ ТА РИБАЛЬСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ

Громадська спілка

"Полювання... зближує нас з природою, привчає нас до терпіння, а іноді і до холоднокровності перед небезпекою."

Іван Сергійович Тургенєв

"Дай людині рибу, і ти нагодуєш її тільки раз. Навчи її ловити рибу, і вона буде годувати себе рибою все життя."

Китайський вислів

width="160"
width="160"
width="160"

width="160"

Ми в соцмережах

Екологи прокоментували загибель риби у річках

Вже кілька днів жителі декількох сіл у Полтавській, Чернігівській і Сумській областях б’ють на сполох:  у річках Сула, Остер і Удай гине риба, вода стає чорною і має неприємний запах. Екологи тримають ситуацію під постійним наглядом, і звітують про перші результати проб води.

 

Ще на минулому тижні з’явились повідомлення про масову загибель риби у річках, причина якої – значне підвищення температури водойм,і, як наслідок, зниження вмісту кисню. Однак місцеві жителі почали бити на сполох, оскільки стан водойм почав стрімко погіршуватись.

Загибель риби була зафіксована у річці Сула на території Полтавської та Сумської областей. Екологи вже двічі брали проби води з річки, і встановили, що вміст кисню у воді значно менше мінімально допустимої норми. Крім того були підвищенні нормативи гранично допустимої концентрації (ГДК) сумарного вмісту органічних та неорганічних забруднювачів – в 1,1 рази; фосфат-іонів і амоній-іонів в 1,5 рази. Екологи повідомили, що візуальний стан води у річці є незадовільним – колір став брудно-глиняним, місцями чорним, і з’явився неприємний запах. Станом на 4 липня було повідомлено про зниження рівня води у річці майже на 60см – напередодні у районі Полтавської області  були проведені заходи по розчищенню заторів у річці, що стабілізувало її течію, знизило рівень води и призвело до поступового очищення.

За даними Держекоінспекції, така ситуація могла скластися через природні фактори – несприятливі погодні умови, сезонні коливання окислюваності поверхневої води, що надійшла з інших водойм з поверхневим і підземним стоком, з атмосферними опадами, промисловими та господарчо-побутовими стічними водами, з процесами гниття листя і деревини. Однак і техногенні фактори не виключаються – здебільшого стічні води скидають саме у річку Сула, і у вигрібні ями, які могло підтопити. Більш ймовірно, що незадовільний стан водного об’єкту і загибель риби сталася через природні фактори – напередодні в районах біля річки пройшли сильні зливи з градом, і прилеглі території підтопило.

Річка Сула є унікальною, оскільки тут проживає 35 видів рослин і тварин, занесених у Червону книгу України, тому Мінприроди доручило Держекоінспекції вжити заходів для недопущення негативного впливу на довкілля – можливої загибелі птахів і тварин, водних біоресурсів, та тримати ситуацію під постійним контролем.

Не менш складна ситуація сталася на річках Остер і Удай в Чернігівській області, де також зафіксована масова загибель риби, за словами екологів, так само через брак кисню – візуальне обстеження не показало несанкціонованих скидів забруднюючих речовин у воду. Однак окрім зменшення кисню результати відібраних проб показали, що в річці Остер в 3 рази завищений рівень азоту амонійного, в 2 рази вміст фосфатів. Екологи кажуть, що це також стало результатом природних явищ – через зливи піднявся рівень ґрунтових та поверхневих вод, і оскільки Остер протікає по заболоченій місцевості, з атмосферними опадами і по рельєфу до водного об’єкту потрапила болотна вода з рештками рослинного детриту і дощові змиви з сільськогосподарських угідь. Також погіршують ситуацію процеси цвітіння – плями рудого кольору, що з’являються на воді, мають природне походження: вони виникають внаслідок розвитку і інтенсивного фотосинтезу нитчастих водоростей.

Пожалуйста, введите ваш E-mail: